Стосовно збору
люмінесцентних ламп

В рамках проекту за підтримки ЄС "Створення муніципальної системи поводження із відходами побутового електронного та електричного устаткування у місті Львові із використанням досвіду міста Любліна" Львівською міською радою створюється система збору зіпсованих люмінесцентних ламп від мешканців м.Львова.

Інформація про місця, де можна буде безкоштовно здати такі відходи, буде повідомлені додатково, після початку функціювання такої системи.

Останнім часом люмінесцентні джерела освітлення завдяки енергоощадності щораз ширше застосовуються у побуті.

На одиницю споживаної енергії люмінесцентні лампи дають приблизно у п'ять разів більше світла, аніж лампи розжарювання, одночасно забезпечуючи триваліший строк служби.

Видиме світло у люмінесцентних лампах випромінює люмінофор, нанесений на внутрішні стінки колби лампи. Внутрішній електричний розряд, що забезпечує люмінесценцію, утворюється між електродами всередині колби лампи у парах ртуті.

Кількість ртуті у конкретній люмінесцентній лампі залежить від виробника, моделі та потужності лампи та може сягати декількох десятків міліграм.

Ртуть має токсичні властивості для живих організмів та доволі легко переноситься у харчових ланцюжках. Відповідно при використанні люмінесцентних ламп слід всіляко запобігати пошкодженню колби лампи, а також організувати належну утилізацію таких ламп, що вийшли із ладу.

При використанні люмінесцентних ламп доцільно дотримуватися наступних рекомендацій:

  • при придбанні люмінесцентної лампи звернути увагу на спектральні характеристики ("тепле" чи "холодне" світло) та гарантійні строки експлуатації, при цьому бажано уточнити доступність гарантійного обслуговування;
  • виділити у помешканні недоступне для малих дітей місце для зберігання нових та відпрацьованих ламп;
  • при встановленні лампи зберігати упаковку разом із чеком - це дозволить при потребі замінити зіпсовану лампу в рамках гарантійного терміну, а також безпечно тимчасово зберігати та транспортувати лампу після її виходу із ладу;
  • перед встановленням на корпусі лампи маркером зазначити дату придбання чи встановлення, що дозволить у разі виходу із ладу скористатися правом на гарантійну заміну чи оцінити строк служби лампи;
  • при встановленні чи демонтажі закручування (відкручування) здійснювати тримаючи лампу за корпус, а не за скляну  колбу - це дозволить запобігти пошкодженню балона та травмування пальців.

У разі пошкодження (розбивання) колби лампи у домашньому приміщенні рекомендується:

  • вивести із приміщення дітей;
  • закрити двері та ретельно провентилювати приміщення, відчинивши вікна;
  • зібрати розбиту лампу разом із залишками скла у поліетиленовий пакет (більш ефективними будуть декілька пакетів, один поверх іншого);
  • бажано не використовувати для збору залишків пошкоджених ламп порохотяг.

На даний час в Україні відсутній системний збір відпрацьованих люмінесцентних ламп, що утворюються у домашніх господарствах. Водночас окремі органи місцевого самоврядування за підтримки неурядових організацій та підприємств впроваджують локальні системи збору таких ламп, тому у короткому часі слід очікувати доступних для мешканців способів здачі таких відходів.

На даний час рекомендуються тимчасове зберігання зіпсованих люмінесцентних ламп у "рідних" упаковках, що безпечно аналогічно до зберігання нових ламп.

люмінесцентна лампа